Proje Kaynak Yönetimi Nedir?

Kaynak Yönetimi Bilgi Alanı, toplam altı süreçten oluştuğu için içerik açısından oldukça zengin bir bilgi alanı. PMBOK 5. versiyonda bu bilgi alanı yalnızca insan kaynaklarını ele alıyordu. Şimdi ise tesis ve ekipmanlar gibi fiziksel kaynakları da bu bilgi alanı kapsamında değerlendiriyoruz.PMP sertifikası sınav hazırlığı esnasında "kaynak yönetimi nedir?" sorusuna cevap ararken, liderlik, motivasyon, sorun çözme ile ilgili birçok teori ve yaklaşımla karşılaşacaksınız. Aslına bakılırsa daha önce kişisel gelişim alanında araştırmalarınız olduysa bu bilgi alanı dahilinde göreceğiniz konulara yabancı olmayabilirsiniz.

Çoğu kavram zaten yöneticilik, motivasyon, organizasyonel davranış biçimi, psikoloji ve insan kaynakları alanlarında işleniyor. Ancak burada bilmeniz gereken şey bütün bu bilimlerden öğrendiğiniz kavramları entegre etmek. Yani kendi içinizde bir entegrasyon yönetimi yapmanız gerekiyor. Düşününki yürüttüğünüz bir projede, proje yöneticisi olarak sizden insanlara liderlik etmeniz bekleniyor. Halihazırda organizasyon yapmada veya planlamada çok iyi olabilirsiniz ama maalesef bu yetmiyor. Liderlik edebilmek için motivasyon yeteneğinizin ve bu alandaki bilgi birikiminizin de çok çok sağlam olması gerekiyor. Bu bilgi alanındaki konuları niteliğine göre ikiye bölebiliriz.
  • Fiziksel kaynakların belirlenmesi ve yönetilmesi,
  • Projede yer alan herkesin rollerinin ve sorumluluklarının tespit edilmesi ve yönetilmesi.
İnsanları yönetmek için fiziksel kaynakları yönetmekten başka yeteneklere de ihtiyaç duyacağınıza dair sizi temin ederim.

Görüldüğü gibi çok önemli bir bilgi alanı kaynak yönetimi. İhtiyacınız olan insanlara karar verdiğiniz, takımınızı oluşturduğunuz geliştirdiğiniz ve yönettiğiniz bir alan. Sınavda ise içinizi rahatlatmak adına bu alandan gelecek soruların çok da zor olmadığını söyleyeyim. Yani çalışmayana zor, proje yönetiminin ruhunu anlamayana çok zor, ama bu konularla biraz bile ilgili olsanız gayet yapılabilir sorular çıkacak sınavda. Hatta birçok soruyu içgüdünüzle ve mantığınızla çözebileceksiniz. Tabi kolay olması güzel bir şey ama sizin üzerinizde ayrı bir baskı yaratıyor. Çünkü bu soruları kaçırmamanız lazım. Yanlış yapma hakkınızı başka konularda kullanın derim. O yüzden aman dikkat.

Bu bilgi alanında yer alan süreçler:

Kaynak Yönetiminin Planlanması
Aktivite Kaynaklarının Tahmin Edilmesi
Kaynakların Temini
Proje Ekibinin Geliştirilmesi
Proje Ekibinin Yönetilmesi
Kaynakların Kontrolü